X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

گروه ریاضی
.................// گروه ریاضی ، فیزیک و رایانه مدارس جمهوری اسلامی ایران - در لبنان ، سوریه و اردن // .................. سرگروه آموزشی : محمدرضا حکیمیان 
قالب وبلاگ

 

 

ده ویژگی که یک ملت را بزرگ می کند. 
1- آرامش و تسلط بر خویش- نه جزع و فزع وحشیانه
2-عزت و شأن- صفوف منظم برای دریافت آب و مواد غذایی بدون حرف درشت یا حرکات بدنی زشت
3-توانایی- قدرت معماری که ساختمان ها تاب خوردند ولی نریختند
4- متانت- مردم فقط چیزی را خریدند که برای آن روز نیاز داشتند تا به همه چیزی برسد
5- نظم- نه غارت در مغازه ها و نه بوق در خیابان ها - درک کامل اوضاع
6- جان فشانی و از خود گذشتگی- پنجاه نفر در محل ماندند تا آب دریا را به راکتور پمپ کنند. چطور باید به آن ها پاداش داد؟
7- رأفت و دل رحمی- رستوران ها قیمت را شکستند و دستگاه های خودپرداز بدون محافظ رها شده بود. و به ضعیفان می رسیدند
8- آموزش- بزرگ و کوچک می دانستند که چه باید بکنند و دقیقا همان را عمل کردند
9- رسانه- فقط آنچه مهار شده بود را نشان دادند- معرکه راه نیانداختند و فقط  گزارشات آرام نشان دادند.
10-وجدان- وقتی برق در مغازه ها رفت مردم اجناس را به روی طبقات خود گذاشتند و آهسته از آنجا خارج شدند.
ژاپنی ها علاوه بر غرور ملی و شرف فردی به یک چیز اعتقاد دارند و آن کار و تلاش همیشگی است اگر کسی اینجا بود و تصویر داخل پناهگاه را می دید که چطور برای گرفتن یک عدد کوفته برنجی به صف ایستاده اند.

چیزهایی که با زلزله نمی لرزند

وقتی توفان کاترینا به نیواورلئان رسید و سدها شکست، مردم آمریکا آن آمریکای دیگر را کشف کردند. آمریکایی که هالیوود درباره اش فیلمی نمی سازد و به تمییزی بورلی هیلز نیست. مردم دیدند که آدمهایی که مامور حفظ نظم و قانون هستند خودشان در حال بار زدن اجناس فروشگاهها هستند. پلیس نمی توانست جلوی غارت را بگیرد چون کم نبودند ماموران پلیسی که به غارت مشغول بودند.  واقعیت آمریکا ربطی به تصویری که از خودش داشت نداشت. یک آمریکایی باسواد بعد از دیدن مردمی که روی سقف خانه هایشان گیر افتاده بودند گفت:  We look like developing world! (ماشبیه جهان سومی ها هستیم)کشف جالبی بود.

حالا یک زلزله نه ریشتری ژاپن را لرزانده است.  شدت و قدرت زلزله آنقدر زیاد بوده است که باعث شده است سرعت گردش زمین به دور خودش تغییر کند و سونامی آن تا آنور اقیانوس آرام و ساحل کالیفرنیا برود. راکتورهای اتمی فوکوشیما می توانند چرنوبیل و هیروشیمای دیگری خلق کنند. و مردم ژاپن در حال زندگی کردن هستند.  گزارشگر رادیوی ان پی آر با زن میانسالی صحبت کرد که با آرامش در حال جدا کردن کاغذ و پلاستیک  در میان زباله های پناهگاهش بود تا برای بازیافت بفرستند. معلمی به خبرنگار گفت که عمری به تدریس در شهر مشغول بوده است و حالا نگران دانش آموزان سابقش هست که در میان گمشدگان هستند. دنیا در حال تحسین آرامش و متانت مردم ژاپن است.  و همه دارند می پرسند چرا ژاپنیها مغازه ها را غارت نمی کنند. . یک آمریکایی در وبلاگش این سوال را پرسیده است.  و جوابها جالب هستند! گرگ از آرکانزاس، ناتاشا از ونکور، کن از نیوجرسی و بیز از پنسلوانیا و خیلیهای دیگر فقط یک جواب دارند: حس غرور ملی و شرافت فردی. خوب است ملتی بتواند به مردم جهان نشان دهد که چیزهایی دارد که در هیچ زلزله ای نمی لرزند حتی اگر زلزله نه ریشتر باشد.

[ جمعه 26 فروردین‌ماه سال 1390 ] [ 11:38 ب.ظ ] [ سرگروه ریاضی ]
.: گروه ریاضی ، رایانه و فیزیک در سوریه ، لبنان و اردن :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 54975